Otomatik Döner Kapı Sistemleri

Otomatik Döner Kapı Sistemleri

Otomatik döner kapıların karşınıza çıktığı noktalar oldukça fazladır. Hayatı kolaylaştıran ve kalabalığın karmaşaya dönüşmesini engelleyen pratik ve akıllıca bir sistemdir.

Otomatik Döner Kapılar Ve Çeşitleri

Döner kapılar piyasaya sürülme itibari ile motor düzeneği olmadan kullanıma açılmış sonrasında otomatik sistemler devreye girmiştir. Otomatik olarak kullanılan ve en çok da alışveriş merkezlerinin, büyük iş hanlarının, otellerin kapılarında gördüğünüz bu sistem ile kişilerin kapıya sıkışma olasılığını en aza indirmiştir.

Otomatik sistem özelliği ile kapı algılama ile kendini durur ve oluşabilecek kazaların önüne geçilmiş olur. Döner kapılar 2,4 ve 3 bölmeden oluşur. Kanat özellikleri iş yerinin büyüklüğü, nasıl bir amaç için kullanılacağı ve iş yeri sahibinin istekleri doğrultusunda şekillenir. Otomatik Döner Kapı Sistemleri İsteğe bağlı otomatik dışı manuel olarak da kullanılabilir. Çeşitlerinin arasında entegre, özel istek üzerine tasarlanmış cam ve bölmeler, çift ya da yarım döner kapılar mevcuttur.

Otomatik Döner Kapı Özellikleri

Döner kapılarının kullanım amacı kargaşalığı önlemek olsa da ısı engelleme özelliği ile de iş yerlerine büyük ölçüde tasarruf sağlar. Üretilen ve bölmelerde kullanılan camlar çift cam ve ekstra yalıtım işlevi görür. Çoğu firmada yalıtım kullanılarak cam üretimi yapılır. Hızlı işleyen giriş çıkış işlemleri sırasında içerideki sıcak havanın dışarıya, dışarıdaki soğuk havanın da içeri girmesini büyük ölçüde engeller. Kullanılan malzemelerde de ayrı bir özen gerektirir. Ortama uygun olarak kaplama şekli de değiştirilebilir. Kristal otomatik döner kapılar sıklıkla kullanılanlar arasındadır.

Otomatik Döner Kapı Sistemleri
Otomatik Döner Kapı Sistemleri

Otomatik Ve Manuel Döner Kapı Fiyatları

Dayanıklı ve uzun süre kullanım sağlayan döner kapılar, kullanılan alana ve istenilen özelliklere göre değişiklik göstermektedir. Otomatik sistemler her zaman için piyasada ön sıralarda yer alan ürünlerdir. Dolayısıyla otomatik döner kapı fiyatları manuel sisteme göre daha fazladır. Minimum 1000TL’den başlayan manuel döner kapı fiyatları, pratik ve kullanışlıdır. Daha küçük çaplı yerlerde kullanıma uygundur. Fakat daha kapsamlı havaalanı, kamu binaları, hastaneler ve büyük çaplı konutlar için otomatik sistemli döner kapılar kullanılmalıdır. Fiyat grubunda kanat sayısı önemlidir. Otomatik döner kapı fiyatları minimum 20.000 TL ile 700.000 TL arasında değişmektedir. Yine istenilen ekstra özellikler fiyatınıza yansıyacaktır.

Otomatik Ve Manuel Kapılarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kapılarda güvenlik ön safhadadır. Bu yüzden otomatik sistemlerde 0-1 algılama komutuna açık olmalıdır. 0 komutu ile kapı kendini kitlenmeli, 1 ile de kapıyı durdurmalıdır. Hareket haline geçildiğinde de sansörler fark etmeli ve normal düzeneğe geçiş sağlamalıdır. Mutlaka içerisinde panik düğmesi yer almalıdır. Radar geçiş özelliği olanlarda insan sağlığını tetikleyici hiçbir etken madde kullanılmamalıdır. Otomatik Döner Kapı Sistemleri Özellikle kalp rahatsızlıkları olan kişilerde kullanılan kalp pili, elektro sistemli aletlere tepki vermeyecek şekilde düzenlenmelidir. Her hangi bir panik durumunda düğmeye basılması ile kanatların kendini kapatabilme özelliği olmalıdır. Engelli kişilerin geçiş yapabilmesi için hız ayarının düşürülebilmesi, dilediğiniz gibi estetik yapıya çevrilebilir olunmasına dikkat edilmelidir. Piyasada oldukça dayanıklı ve uzun süre kullanım sağlayan, müşterilerinin detaylarını önemseyen döner kapı üretimi sağlayan firmalar yer almaktadır.

Döner Kapı Dış Yüzey Özellikleri

Her türlü hava şartlarına elverişlidir. Her türlü mimari yapıya uyum sağlayacak şekilde üretimleri yapılır. Fakat genellikle kalabalık ortamların oluştuğu noktalarda kullanılan döner kapılar alüminyum, paslanmaz çelik ve bronz özellikle malzemelerden üretimi gerçekleşmektedir. Sürekli değişimi yapılan bir ürün olmamasından dolayı dört mevsim hava koşullarına uygun olarak yapılır. Otomatik Döner Kapı Sistemleri Cam kalınlıkları yanak ve kanat camlar ayrı olmak üzere 8mm ve 6mm arasında değişmektedir. Dilediğiniz renkte dış yüzeyi boyama şansına sahipsiniz. Yükseklik esnek olmakla birlikte 2100 mm’den 2500 mm’ye kadar ayarlanabilmektedir.