Otomatik Döner Kapı

Otomatik Döner Kapı
            Otomatik döner kapılar genellikle giriş çıkışın yoğun olduğu yerlerde kullanılırlar. Otomatik döner kapı patenti 1881 yılında alınmıştır. Döner kapıların en büyük avantajı mekânın içindeki ısının dışarı çıkmasını önlemektir, yani enerji tasarrufudur. Otomatik döner kapılar genellikle 3 veya 4 kanata sahip olurlar. Kanatların cam yapısı geçerken insanların birbirini görmesini ve boğucu bir kapalı alan hissini önler. 

Döner kapının avantajları nelerdir?

            Döner kapıların en büyük avantajı enerji tasarrufudur. Döner kapılar dışarıdaki soğuk havanın içeri girmesini ve içerideki sıcak havanın da dışarı çıkmasını önler. Döner kapıların çıkış sebebi budur. Döner kapılar aynı zamanda sessiz çalışması sayesinde de bir tercih sebebidir. İş hanları, oteller ve kamu alanları gibi çok yoğun bir giriş çıkışa sahip olan mekânlarda kapıdan çıkacak ses gürültü oluşturacaktır. Ancak döner kapılar bu gürültüyü önler.

            Döner kapılar aynı anda pek çok kişinin geçişine imkân sağlar. Bahsettiğimiz giriş çıkışın fazla olduğu alanlarda kapıların büyük olması ve geçişin rahat olması gerekmektedir. Böyle büyük tek yönlü kapılarda başka sorunlar (ses, ısı) çıkaracaktır. Döner kapılar dışarıdaki kirliliğin içeri girmesini önler. Aynı anda hem sürekli açık hem de sürekli kapalı bir kapı görevi gören döner kapılar dışarıdaki tozun ve pisliğin içeri girmesini önler. Kapının sürekli açık olduğu mekânlara nazaran temizlikten avantaj sağlar. 

Otomatik Döner Kapı

            Otomatik döner kapı yapıya kaliteli ve prestijli bir görüntü sağlar. Döner kapıların olduğu mekânlar insanlara kaliteli gelmektedir. Bunun sebebi döner kapıların estetik ve büyük oluşundan kaynaklanmaktadır. Büyük yapısına rağmen döner kapılar kaba bir görüntü oluşturmamaktadır. 

Otomatik döner kapılar nasıl çalışır?

            Manual döner kapılar kas gücü kullanılarak çalıştırılır. Ancak otomatik döner kapılar otomatik sensörler yardımı ile dönerler. Otomatik döner kapı standart insan geçişine uygun bir hıza sahiptir. Bu hız oluşabilecek kazaları önlemektedir. Aynı zamanda olabilecek ufak kazalarda döner kapı durdurulabilmektedir. 

Otomatik Döner Kapı

İnsanların yoğun olarak giriş çıkış yaptıkları alanlarda genellikle tercih edilen otomatik döner kapı güvenli olduğu, dışarıda ki soğuk havayı içeri almadığı ve gereksiz enerji sarfiyatını engellediği için tercih ediliyor. Normal kapı sistemlerinde kapı sürekli açılıp kapandığında klima ve ısıtma sistemleri havayı tekrar uygun koşullara getirmek için devreye girerek enerji sarfiyatına neden olur. Diğer bir tercih edilme sebebi ise özellikle büyük binalarda görsel olarak şık bir görünüm yarattığı içindir.

Otomatik Döner Kapı Sistemlerimiz

Otomatik döner kapı aslında sadece bir giriş kapısı olarak düşünülmemeli katlı ve geniş binaların prestijlerinin ilk kapısıdır. Otomatik döner kapı sistemleri enerji tasarrufu ve konfor sağlarken bir yandan güçlü ve etkileyici bir görünüm yaratır. Firmamız tarafından üretimi ve montajı yapılan otomatik döner kapı kötü hava koşullarında dahi problemsiz olarak çalışır. Güvenlik açısından son derce güvenli olan bu kapılar binalara estetik bir güzellik verirken elektrik kesintisi gibi durumlarda devre dışı kalmaz. Manuel kullanıma dönüşerek işlevi devam eder.

Otomatik Döner Kapıların Manual Döner Kapılardan Farkı

Manuel döner kapılarda giriş ve çıkış alanlarında sensör sistemi olmaması otomatik döner kapılardan ayıran farktır. Otomatik döner kapı sistemde bulunan bir motor sayesinde döner ve güvenlik sistemleri ile donatıldığından enerji tasarrufu sağlaması yanında insanların geçişlerinde güvenliği sağlayan bir üründür.

Otomatik Döner Kapı Özellikleri

Firmamız tarafından üretimi yapılan otomatik döner kapı iki ya da 3 en fazla 4 kanatlı olarak imalatı yapılır. Otomatik Döner kapı imalatında dikkat edilen konulardan biriside mümkün olduğu kadar en geniş iç hacmi ile insanların bagaj gibi hacimli eşyalarını taşımaları gerekli olduğu alanlarda önemli olan bir durumdur. 4 kanatlı olarak imal ettiğimiz döner kapı modellerimizde geniş ağızlı bir açıklık sağlanırken, e kanatlı olarak imal edilen modellerimizde daha büyük bir bölgesel boşluk yaratılabiliyor.

Otomatik Döner Kapı Teknik Özellikleri

Oldukça hassas davranılarak üretilen otomatik döner kapı modellerimizde 8mm çağında temperli cam, kanat kolları paslanmaz yatay veya dikey boru kol olup, enerji tasarrufu için led ve spot ışık ile aydınlatma sağlanır. Sabit bombeli camlar ise 4+4 lamine camdan imal edilir. Kapının üst kısmı alüminyum levha ile kaplamalı olduğu gibi istenildiği zaman açılarak mekanizma bölümünde kontrol ve bakım yapılabiliyor. Döner kapılarımızda uzaktan kumandalı konum seçme ile otomatik kilitleme sistemi de vardır. Yaşlı ve özürlü kişilerin kapıdan giriş ve çıkış yapmak istediklerinde yavaşlayan otomatik özelliği mevcuttur. Otomatik kapı sistemlerimizin en önemli özelliklerinden biri de sistemde bulunan acil durum butonu sayesinde panik durumunda kapının anında durması ve kapının kanatlarının elle ittirilerek döndürülmesini sağlayan sistemin bulunmasıdır. Müşteri memnuniyetini prensip edinmiş firmamız otomatik döner kapı sistemimizde elektronik emniyet sistemleri bulunur ve bunlar 4 adet topuk, 2 adet kenar kolon sensörleridir.

Otomatik Döner Kapı Sistemleri
Otomatik Döner Kapı Sistemleri

Otomatik Döner Kapı Hizmetlerimiz

Otomatik döner kapı imalat ve montaj aşamasında sonra firmamız yaptığımız işin garantisini verdiği gibi iş sonrası hizmetlerimiz e mevcuttur. Müşterilerimize en iyi satış sonrası hizmeti vermek amacı ile firma bünyemizde bulunan uzman ve deneyimli servis elemanlarımız herhangi bir durumda hemen müdahale gerçekleştirirler. İSO9001 Uluslararası standartlara uygun olarak yapılan imalatımız da tüm işler kayıt altına alınır. Ayrıca yapılan işlemler ve hizmetlerin hepsi için uygun fiyat garantisi de veren firmamız avantajlı bakım paketleri de hazırlamış durumdadır. Firmamız tarafından yapılan döner kapıları uzun yıllar sorunsuz olarak kullanılabilir.

Döner kapı çeşitleri nelerdir?

-Otomatik döner kapılar: Bu kapılar yukarıda bahsettiğimiz gibi sensörler yardımı ile dönerler. Kas gücüne ihtiyaç duymazlar.
-Manual döner kapı: Bu kapılar kas gücü kullanılarak döndürülür.
-Ortası vitrinli döner kapılar: Bu döner kapı çeşidinde kapının ortasında bir vitrin bulunur. Burada reklam verilebilir veya bir ürün sergilenebilir. İnsanlar vitrinin çevresinden dolaşarak içeri girerler / dışarı çıkarlar. 
-Çift kanat otomatik döner kapı: Bu döner kapılar yüksek kapasitelidir. Yalıtım görevini yerine getirirler. Kayar kapı ve dairesel şekilde açılır kapı sayesinde araba gibi büyük eşyalarında geçişine imkân verir. 
-Çoklu otomatik döner kapılar: Birden fazla otomatik döner kapının birbirine bağlanması sonucu oluşurlar. Bu kapılar birbirlerine uyumlu çalışır ve tam yalıtım sağlar. 
Özel tasarıma sahip döner kapılar: Bu döner kapı çeşidini kullanıcılar kendileri tasarlayabilir. Kullanım amacına bağlı olarak büyüklüğü, geçişi, kapı hızı, kapı yönü değiştirilebilir.